Laulupidu puudutas.

Post date: Jul 8, 2014 5:04:44 AM

Laulupidu 2014

Laulu- ja tantsupidu on möödas ning emotsioonid veel värsked. Paljud muusikakooli õpetajad ja õpilased olid ka erineval moel peoga seotud. Mõni laulis, mõni mängis pilli, mõni tantsis, mõni korraldas, mõni juhatas ja võib-olla mõni tegi kõike seda kokku. Tänud kõigile, kes nägid vaeva, et Orissaare oleks sellel üleeestilisel suurel sündmusel hästi esindatud.

Tänapäeval on suurte sündmuste kohta erinevat meediat väga palju. Otsige ja guugeldage ise. Suuremad portaalid on kõik laulupeo kohta fotogaleriisid ja videoklippe avaldanud.

Näiteks siin on näha ETV klipp Saaremaa kollektiividest rongkäigus.

Siin on Eesti Rahvusringhäälingu YouTube kanal, kus on on erinevad laulupeo klipid koos.

Selles juutuubi klipis on muusikakooliõpetaja Anne Kann dirigeerimas mudilaskoore ning solistide kooris on näha lauluõpilased Saara Väli ja Meriliis Kivimägi.

Kõigil on sellest peost isiklikud läbi- ja üleelamised. Mina panen siia enda omad kirja. Hiljem on endal hea lugeda. Osalesin seekord Orissaare segakoori "Horele" koosseisus ja rongkäigus mängisin Orissaare Brassis.

Toitlustus

Ma ei ole kõigil laulupidudel käinud:) aga mul oli tunne, et korraldus oli seekord läbi aegade parim. Eriti hästi toimis näiteks toitlustamine. Polnud mingit erilist passimist järjekorras. Väga kiiresti said kõik oma söögi kätte ja laua taha sööma kuigi teinekord võis seal korraga minna sööma üle 10 000 sööja. Läbi kõlarite juhendati jooksvalt istumist ning liikumist ja juhendajad liikusid ka laudade vahel ringi. Sellest, kui super hästi see kõik toimis, sai aru siis kui ühel söögikorral oli natu-natukene segane jäätise jagamise korraldus. Mõne minutiga tekkis paarisajameetrine järjekord, mis ähvardas blokeerida igasugse liikumise. Müts maha nende organiseerijate ees. Söögiks oli enamasti supid, mis oli maitsvad ja magusaks jagati jogurtit ning jäätist. Juurde sai ka, kes tahtis.

Majutus

Selles koolis, kus meie ööbisime, olid tingimused head. Ruumid olid ilusasti remonditud ja ventilatsioon toimis. WC-d ja pesemise ruumid pidasid ka suurele koormusele vastu. Koridorides olid suured televiirosid ja õhtul ei jäänud jalgpall ka vaatamata. Brasiilia fännid hõiskasid ja Costa Rica fännid kirusid aga peale mängu läksid kõik fännid ühiselt rahumeelselt magama.

Rongkäik

Rongkäik on üpris suur füüsiline väljakutse. See vahemaa on käimiseks päris pikk. Pilli mängimine ei tee selle läbimist sugugi kergemaks. See on koht, kus mõtled pilli eriala valiku üle tõsiselt järgi. Miks ma küll ei hakanud trianglit õppima? Huuled oli juba enne Viru hotelli trombooni täristamisest väsinud aga pikk tee oli veel ees. Orissaare Brassi niigi väiksest koosseisust ei polnud ka kõiki kohal. Ei saanud kellegi teise pillimängu varju peitu ka pugeda. Väikesed löökriistamängijad olid vaprad ning kolistasid edukalt lauluväljakuni. Rongkäigu teises pooles oli Erko päris väsinud. Tundus, et tuuba tassib teda, mitte vastupidi. Õnneks jõudis siiski sama koosseis lauluväljakule, mis oli ka rongkäigu alguses.

Tantsupidu

Käisime ka tantsupidu vaatamas. Ega neid lahedaid kujundeid sealt tribüünilt väga hästi ei näe. Televiisorist on kindlasti parem ülevaade. Kohapeal on aga oma energia, mida televiisor nii hästi ei vahenda. Tantsupeol avaldas mulle muljet, et muusika tehti kõik elusalt. Hea live-kontsert ja tantsupidu ühe pileti eest. Televiisorist ei ole ka muid põnevaid vahepalu näha. Näiteks seda, kuidas esmaabi "pildi taskusse" pannud tantsijat platsi ääres turgutab vms. Orissaare noorte segarühm hakkas teiste hulgas väga hästi silma tänu oma rahvariietele. Üürgasime kaasa laulda "Tuljakut"

Laulupidu

Laulupidu on kindlasti tore diivanist või publiku hulgast kuulata-vaadata aga õiget väge tunned ainult kaare all lauldes. Kui ümber sinu "tulistavad" tenorite hordid ühiselt kõrgeid noote, siis usud, et miski pole maailmas võimatu. Valesti laulda pole võimalik. Keegi midagi otseselt ütlema ei hakka, aga õhus hõljub selline keskendumine ja valmidus, et kui päris hästi ei oska siis parem ole vait. Millegipärast on tunne, et sellist taset ei ole varem kunagi kaare all olnud. Kohati tundub, et isegi üksikud (vanemad) dirigendid ei vasta enam ootustele ja jäävad mõne laulu puhul koorile jalgu.

Dirigentidest rääkides oli minu kõige suurem lemmik Hirvo Surva. Temas oli ühendatud väga hea täpsus ja väga tugev emotsioon. Mõne eakama dirigendi puhul oli ainult emotsioon ja paarkümmendtuhat lauljat pidid ise kuidagi ühisele kokkuleppele jõudma, millal noote alustada või lõpetada. Respekt suure elutöö ees, aga ma usun, et peale sellist põhjalikku eeltööd ja ette laulmiste kadalippu on koorid paremat juhatamist väärt. Helilooja Pärt Uusberg üllatas sellega, et dirigeeris väga musikaalselt ja täpselt enda lugu "Muusika" kui see kordamisele läks. Küllap dirigent Kaspar Mänd teadis, et Pärt on kogemustega ka koorijuhtimises aga siiski on ühendkooride juhatamine kontserdil ilma proovita suur julgustükk. Üldiselt olid dirigendid väga hea suhtumisega, väga hea tasemega ja proovid olid meeldivad.

Tantsupeolt laulupeole jalutades juhatasime ühele paarile teed lauluväljakule, kes olid tulnud Ameerikast kohale. Jutu käigus selgus, et nad olid näinud kolm aastat tagasi dokumentaalfilmi laulvast revolutsioonist ning otsustasid siis, et nad peavad seda imet oma silmaga kaema tulema.

Üldiselt jäin mina väga rahule laulupeo kava ja korraldusega. Ainsana häiris see, et kontserdil oli kaare all oluliselt rohkem inimesi kui proovis. See on väljakutse korraldajatele järgmiseks laulupeoks. Tase on nii heaks läinud ja lauljaid on piisavalt palju selleks, et "turistid" võiksid publiku hulka jääda. Kui tuled kontserdile esinema, siis peab proovides ka osalema. Kuidagi korraldatakse ka maratone, kus on samuti väga palju inimesi ja samas iga inimese sooritus fikseeritakse. Üldse tundus, et inimesi oli hullumeelselt palju kogu platsi peal. Lava peal oli kontserdi ajal (proovis ei olnud) väga kitsas ja kuuldavasti oli väga kitsas ka publiku hulgas. Jään huviga ootama osalejate numbreid ja järgmist (juubeli)laulupidu.

Martti