Muljeid Saaremaa Ooperipäevade Lastegalalt.

Post date: Aug 2, 2012 8:51:24 AM

Väheke muljeid lastegala külastamisest.

Sõit Kuressaarde

Alustasime oma teekonda Orissaarest. Tellitud buss oli ilusasti õigeaegselt kohal ja kuna paljud läksid oma autodega siis oli bussis vabalt ruumi kõigile. Väljasõit toimus õigel ajal ja sõit Kuressaarde mõõdus märkamatult kiiresti. Õnneks leidsime bussile ka hea parkimise koha kohe lossipargi lähedal. Kuna lõunasöögiks oli aega planeeritud siis vajus seltskond kiiresti laiali söögi otsingule. Tegime oma perega ka lähedalolevas pubis lõunasöögi ja käisime targu enne kontserti lastega wc-s ka ära. Ilm oli mõnusalt soe ja päikseline.

Kontserdisaal

Peagi oligi aeg kontserdisaali ehk telki suunduda. Natukene segadust tekitas sissepääsu leidmine.

Telki pääses kahest erinevast kohast ja viidad näitasid, et teatud numbrivahemikuga piletiomanikud peaksid lähenema ühest ja teised teisest sissepääsust aga kas number tähistab rida või istekohta, selle kohta selgitus puudus. Meie piletite puhul oleks reanumbri järgi pidanud ühest ja istekoha numbri järgi teisest sissepääsust sisenema. Panustasime istekohanumbritele ja õnneks õigesti, sest sissepääsud asusid teine teiselpool Kuressaare lossi. Tundus, et ekslejaid oli teisigi.

Telk on muidugi vale väljend selle hiiglasliku ehitise kohta. See oli tõesti väga suur saal kinniste külgede ja katusega. Toolid, mis olid kõik valge riidega kaetud, olid pikkades ridades ja read tõusid kaugele kõrgustesse. Laes olid lühtrid ja lava oli ilusasti valguskujundatud. Igati pidulik keskkond, kuhu on sobilik piduliku riietusega kontserti kuulama tulla.

Lastegala

KontsertSaal tundus olevat viimseni täis ja istekohad kõik hõivatud. Igas eas lapsi oli väga palju ja hea meel oli näha nii palju muusikakooli lapsi saalis ning samuti laval Saaremaa Neidudekoori koosseisus. Peagi algas kontsert. Alguses pandi kohe hea tempo peale. Publik hakkas kohe kaasa plaksutama ja meeleolu oli kõrge. Siis aga hakkas vaikselt tempo alla käima. Õhtujuhid Pipi ja Buratino olid väga tublid aga minu arvates jäid nende vaheosad natukene akadeemiliseks ja kammitsetuks. Pipi ja Buratino duolt ootaks mingit erilist energiapommi ning väga kreisit raamidest väljas seiklusi. Häiris ka see, et Pipi ja Buratino kutsusid üksteist oma päris eesnimedega, mis tegi nende karakterite usutavuse veelgi nõrgemaks. Lapsed on võimelised hästi sisse elama etendusse aga kui Pipit kutsutakse "Ingel" ja Buratino on "Harri" siis on see märksa raskem. Põhilist publikut ehk lapsi kaasati üldiselt vähe etendusse. Vaheosasid nagu "hüüme lapsed nüüd kõik koos .." või "oleme nüüd kõik hästi vaikselt, sest ...." peaaegu ei olnudki. Kavas oli palju rahulikke ja mitte nii lastepäraseid numbreid ning tulemus oli sihtrühmas tajuda. Aina rohkem hakkas rahutut nihelemist ja mida edasi, seda rohkem pidid lapsevanemad vaeva nägema, et oma võsukesi kontserdi lõpuni kontrolli all ja oma toolil hoida. Toredad olid mini-intervjuud esinejatega, mis lõhkusid seda akadeemilisust ja lõid mõnusamat õhkkonda. Rohkem oleks võinud olla harivaid numbreid (Kas teate lapsed, mis pill see on? Miks see onu kepiga orkestri ees vehkleb? jms.) ja ootamatuid pöördeid lavastuses. Kuigi oli tajuda, et vaheosadega oli mõttetööd ja proove tehtud, jäi siiski kogu kontserdi lavastus ja paljud numbrid laste jaoks natukene vähe haaravaks ning igavaks. Lapsed on üpris halastamatu publik. Nad võivad jäägitult kaasa elada aga kui on nende jaoks igav siis nad seda viisakuse tõttu varjama ei hakka. Samuti tundus, et oli probleeme kontserdi helindamisega. Paljude solistide hääled jäid mitmes numbris korralikult võimendamata ja tundusid seetõttu kitsa tämbriga ning kauged.Lapsed "kuulavad" ka silmadega päris palju ja näha oli, et numbrid, kus oli laval rohkem liikumist või midagi huvitavat vaadata, võeti paremini vastu.

Soovitan lastegalat nii suurtele kui ka väikestele

Kui need mõned eelpool mainitud kriitikanoodid kõrvale jätta siis on lastegala igati tänuväärne ettevõtmine ja loodetavasti toimub järgmisel aastal jälle. Kindlasti õppis meeskond selle aasta kogemusest ja järgmisel aastal on lastegala veel võimsam, huvitavam ning haaravam. Järgmisel aastal organiseerime uuesti sarnase lastegala külastamise reisi ja soovitan kõigil peredel reisiga ühineda. Nii hea tasemega ning sisuga kontserti nii soodsalt ja nii lähedal külastada ei saa. Soovitan lastegalat nii suurtele kui ka väikestele.

Ilusat suve ja uusi muusikaelamusi

Martti Nõu

direktor