OG Musapäevade muljed

Post date: Feb 4, 2013 1:42:18 PM

Traditsionaalne rütmimuusika sündmus "OG Musapäevad" on selleks korraks läbi. Muljed on veel värsked ja hea on kirja panna, et hiljem lugeda. Pressisin ennast sellel aastal ka natukene korralduse sisse, et olulise Orissaare muusikasündmuse köögipoolega kursis olla ja oma panus ka sinna anda. Tegemist on ehtsa noortesündmusega koos oma korralduslike konaruste ja spontaasusega ning samas hea energia ja tegemise vaimuga.

Orissaare Muusikakool toetas sündmust helitehnikaga (aktiivkõlarid, mikseripult) ja inimjõuga st. aitasin kola kohale tuua-viia ning koos Igoriga bändidele soundi keerata. Igori organiseeritud ressursside ja muusikakooli asjadega sai kokku lõpuks päris talutav helivõimenduse komplekt. Kuna sündmusel esinesid ka Bändikooli bändid, siis oli ka Bändikooli projekti pillid ja kõlarid abiks. Orissaare Gümnaasiumi saal on bändi tegemiseks üks halvema akustikaga saale üldse. Keskmised-madalad sagedused hakkvad juba olematu valjuse juures kumisema ja ajavad kogu helipildi sogaseks. Loodetavasti korraldajad loobuvad seal ruumis selle sündmuse korraldamisest ja kolivad bändide osaga kultuurimaja saali või sprodihoonesse.

"OG Musapäevad" on olemuselt koolibändide konkurss. Enne sündmust pannakse spontaanselt õpilaste poolt mõned bändid kokku ja konkureeritakse erinevates kategooriates (bändi reklaamimine jne.). Selle miinus see, et kui spontaanselt neid kollektiive eriti palju ei teki, siis muutub ka sündmus ise natukene küsitavaks. Bändid, kes stabiilselt tegutsevad on teistega võrreldes eelisseisus. Mulle on jäänud mulje viimaste aastate "OG Musapäevad" jälgides, et sellel sündmusel oleks aeg areneda järgmisele astmele. Korralik noortebändide festival, mis aitaks gümnaasiumi tuntusele kaasa. Organiseerimise võiks viia järgmisele tasemele, kaasata rohkem noortebände ja haarata rohkem publikut. Minna koolisiseselt sündmuselt natuke suurema kõlapinna peale. Selle aastal ei olnudki asi nii hull, sest kuulajaid jagus ka viimastele esinejatele, aga eelmisel aastal oli ikka seis väga nutune. Kui võitja bänd oma lugu esitas, siis oli juba saal praktiliselt tühi.

Sellel aastal oli see lahe, et esines ka õpetajatest koosnev bänd "Reedene Rõõm", mis sai publikult väga sooja vastuvõtu. Kõigest ühe prooviga omandati vajalikud võtted uutel pillidel ja õpiti ära laul "Viimne mohikaanlane". Müts maha õpetajate ees, kes tulid kaasa üleskutsega ja osalesid selles projektis. Sellest võiks ka saada üks hea traditsioon, et õpetajad on igal aastal esindatud oma bändiga.

Noored bändid olid väga tublid. Igal ühel olid omad tugevad küljed.

Rohkem oleks oodanud julgeid töötlusi ja leidlikke lahendusi. Palju prooviti esitada lugusid originaalide moodi. Väiksed külalisesinejad Bändikooli bändid "Ogalik" ja "Plixid" olid ka tublid. Neid ei lubatud küll konkursile osalema kuna "neil on juhendaja" (mina), aga järgmisel aastal võiksid korraldajad selles osas muudatuse teha. Ma olen valmis ka teisi bände juhendama ja nõustama enne järgmisi musapäevi. Muidu on imelik, et kurdetakse bändide vähesuse üle ja samas on kaks oma kooli õpilastest koosnevat bändi külalisesinejatena kavas.

Hea meel oli näha, et bändide tegemise vaim ei ole kuhugi kadunud ja Orissaares on noori ning andekaid bändide tegijaid. Rõõm oli kuulda, et tehti ilusat ja meloodilist pop-rock muusikat. Mitte, et mul oleks midagi karmimate riffide vastu, aga sageli teevad paljud noored bändid ainult raginaga kidramusa ja müra protsent on siis tihti muusika omast oluliselt suurem. Seekord oli palju meloodilisi ja hea kõlaga esinejaid, mida oli meeldiv kuulata. Tundus ka, et enamus bände kõlas oluliselt paremini sellest, kuidas "Onud" Orissaare koolis tegutsedes kõlasid:)

Timo Ränk tegi pilte ka, mida näeb siit albumist.

OG Musapäevad rokivad ja jõudu Marele neid edasi sebida!

Martti Nõu

Võidubänd "Exchanged" ühte oma lugu esitamas. (Foto: Timo Ränk)

Bänd Exchanged