Pereansamblite Festival 2014 muljed!

Post date: Nov 10, 2014 8:13:08 AM

Seekordne festival on jälle möödas. Igal esinejal ja kuulajal on oma muljed, panen siia enda omad kirja, et oleks hea enne järgmise aasta festivali meenutada, mis toimus ja toimis. Kuigi üpris viimase hetkeni tundus, et esinejaid sellel aastal ei tulegi, sai siiski lõpuks ikkagi korralik kava kokku.

Üles astus 7 erinevat kollektiivi:

  1. Perekond Saar Pihtla vallast
  2. Perekond Nõu Orissaare vallast
  3. Perekond Üts Orissaare vallast
  4. Perekond Simastel Orissaare vallast
  5. Perekond Levit Orissaare vallast
  6. Perekond Müür Pöide vallast
  7. Perekond Goidin-Tilk Orissaare vallast

Tõestust sai veelkord see, et kuigi teavitust sai tehtud erinevates kanalites (Facebook, paberkuulutused, lapsevanematele e-kirjad, raadio), toimis põhiliselt siiski isiklik pöördumine, kas näost-näkku või telefonitsi. Lõviosa esinejatest said kindla otsuse tehtud, kas päev või kaks enne kontserti. Hoolimata hilisest ärkamisest oli kontserdil väga lahedaid koosseise ja lahendusi. Simastelid olid lavale saanud koguni 3 põlvkonda ja nende vanaisa laulis sellise võimsusega, et Tõnis Mägi oleks oleks kahvatanud seda kuuldes. Perekond Üts näitas meisterlikult seda, et ansambel võib olla üles ehitatud sõnalisele osale. Perekond Goidin-Tilk oli ühendanud oma numbris kandle ja süntesaatori, mis andis kokku õrnalt võimsa koosluse. Perekond Müür kasutas edukalt nii fonogrammi abi kui ka mängisid meisterlikult ainult elusatel pillidel (metsasarv, klaver, rütmipillid). Perekond Nõu oli väljas väikese aga tragi duoga, mille koosseisus olid viiul ja ukulele ning laulmine. Perekond Saar paistis silma lihtsate aga samas väga leidlike ning maitsekate seadetega.Kõigile esinejatele anti peale esinemist väike kingikott sokkidega (ikkagi isadepäev), tänukiri ja peale kontserti pakuti soojasid pirukaid. Söömise kõrval oli kuulda juba, kuidas ansamblid tegid plaane järgmiseks festivaliks, et milliseid lugusid esitada ja milliseid pille kasutada.

Erinevate peredega suheldes torkas kõrva, et sõnaga "ansambel" seostub paljudel mingi väga kindel versioon koosseisust või üldse sellest, mis laval toimub ning paljud kartsid, et nad ei suuda seda versiooni välja kanda. Panen siia kirja mõned ideed, kuidas lahedada esinemine oma perekonnaga, et julgustada looma loovaid lahendusi.

1. Playback

Paned oma lemmikloo käima ja esined selle taustal. Rõhk liikumisel ja kostüümidel. Kasutusel paljude tuntud esinejate poolt. Eriti televisioonis esinedes. Võimalik juurde mängida elavaid pille või laulda.

2. Fonogramm

Esinemisel kasutatakse karaoke põhja või fonogrammi. Lauldakse ja/või pilli mängitakse päriselt.

3. Süntesaator

Esinemisel kasutatakse suurema soundi loomiseks süntesaatorit, kas koos rütmiga või ainult akordimasina osa. Seda skeemi kasutavad edukalt väiksemad bändid tantsumuusika tegemiseks. Saab lihtsate vahenditega kiiresti rütmilise põhja. Nootide tundmine ei ole vajalik. Erinevad loos vajalikud klahvid saab tähistada värviliste teipidega.

4. Musikaalne perekonna liige

Peres on üks või mitu muusikut, kelle ümber ülejäänud koosseis üles ehitatakse. Olgu selleks siis muusikakooli õpilane või kogenud isa-ema. Ülejäänud pereliikmed osalevad massistseenides, kas rütmipillidega, tantsimisega, laulmisega, räppimisega või lihtsalt hea väljanägemisega.

5. Elusad pillid

Tõenäoliselt kõige raskem teha aga väga vahva kui välja tuleb. Kõik ansambli liikmed laulavad ja mängivad elusaid pille. Kui peres ei ole head juhendajat siis võib-olla on vaja kõrvalt juhendamise abi mõnelt muusikakooli õpetajalt või mõnelt muult muusikas rohkem orienteeruvalt inimeselt.

Loomulikult saab neid lahendusi omavhael miksida või ühes kavas kasutada erinevaid lahendusi.

Mina tänan kõiki perekondi, kes leidsid aega ja energiat, et esinema tulla. Võin kinnitada, et lastele on see väga lahe kogemus ja neile meeldib väga oma perega ansamblit teha. Lisaks tänan korraldustiimi: Anu ja Katrin kultuurimajast, Ilmarit Orissaare Televisioonist, helimees Igorit. Isiklikus liinis tänan veel erladi oma ema Kati Nõu`d, sest ilma tema abita ei oleks ma saanud selle sündmusega tegeleda. Tema aitas minu väiksemaid lapsi hoida, kes järgmisel aastal kindlasti meie pere ansamblis osalevad.

Kohtume järgmisel aastal festivalil, mis toimub laupäeval 7.novembril!

Mõned nutifoniga kiiruga klõpsitud pildid sündmusest.

Karlis ja Osvald Saar